"Doğu Türkistanlı genç gazeteci, 6 senedir Çin'in elinde olan amcası için seslendi!"

Doğu Türkistanlı genç gazeteci, Uygur Türk'ü Nefise Oğuz, son 6 yıldır Çin'in elinde olan amcası Alim Abdulkerim için, hikayeyi dünya ile paylaşmak amacıyla Fetih TV adlı internet yayıncısına özel bir röportaj verdi. 

05 Ağustos 2023 07:54
"Doğu Türkistanlı genç gazeteci, 6 senedir Çin'in elinde olan amcası için seslendi!"

Genç gazeteci Nefise Oğuz, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından Doğu Türkistan’da Çin tarafından hapise atılan amcası hakkında şahitlik ettiği bir video yayınlamıştı ve büyük bir ilgi toplamıştı, Bu konuda Fetih Tv mikrofonuna Türkiye Cumuriyeti Devletine seslenen Nefise Oğuz “Ben Uygurum ve Türk vatandaşıyım, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en azından Türk vatandaşı olan Uygurların Doğu Türkistandaki yakınlarına sahip çıklamalarını istiyorum” diye konuştu.

Öncelikle size tanıyabilir miyiz?

-Ben Nefise Oğuz, 20 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisiyim.

Amcanız hakkında ve Doğu Türkistandak yaşanan olayları anlatır mısınız?

 - Tabi ki, Amcam Alim Abdulkerim, şu an Doğu Türkistan’nın Korla şehrinde hapiste, 28 Apustos 2017 yılında Çinli polisler tarafından bir şey soracakları bahane dilerek götürüldü, ondan sonra da amcamdan 2 yıl haber alamadık, Şimdi de 6 yıldır hapiste olduğunu biliyoruz, durumundan haberimiz yok

Ben 3 ay önce amcama şahitlik ederek video çekmiştim, o videodan sonra Çin büyük elçilinden benimle iletişim kurdular ve Amcamın durumunu araştıracaklarını, soruşturup bana haber vereceklerini söylediler, 3,4 ay onlarla iletişimde kaldık ama en bir hafta önce arayıp Amcamın 10 küsür yıl hüküm yediğini ve hapiste olma sebebinin ne olduğunu bilmediklerini söyleyeek telefonu yüzümüze kapattılar.

Şu an da amcamın tam olarak ne kadar yıl hüküm yediğini, neden hüküm yediğini, masum, ailesini geçindirmeye çalışan, hayalleri olan bir Uygur gencinin neden 6 yıldır hapiste olduğunu öğrenmeye çalılıyorum ve onu çıkartmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum

Türkiye Cumhuriyetinden ne bekliyorsunuz?

  • En azından Çin’e az çok da  olsa bir baskı yapmasını sadece amcam için de değil Uygur Türkleri, Doğu Türkistanlılar için.  Bunun gibi binlerce örnek var ki  benim durumum yine biraz daha iyi en azından çıkıp konuşabiliyorum. Amcamın altı yıldır hapishanede olduğunu biliyorum, ailesi hakkında hiç bir şey bilmeyen, yaşayıp yaşamadığından bile haberi olmayan kaç binlerce insan var.

 Türkiye Cunhuriyetinden artık gerçekten bir adım atmalarına Türk kardeşlerini unutmamalarını en azından vatandaşı olan Uygur Türklerinin de olsa yakınlarına sahip çıkmalarını istiyorum.

Doğu Türkistanda yaşananlarla alakalı kısa bir bilgi verebilir misiniz? Halkımız bu konuyla alakalı baya bir duyarsız, bu konuda ne demek istersiniz?

-Ben Türkiye’ye 2015’te gelmiştim, Doğu Türkistanda yaşanan olaylar 2017’den beri sıkılaşmaya başladı insanlar bölgeye girememeye başladı çünkü korkuyorlardı çünkü gittikleri an havaalanından alınıp hapishaneye ya da kampa götürülüyorlardı. Hatta havaalanında öldürülen Uygurlar da var götürüyorlar yani ata havaalanında öldürülen örneklerde var. Doğu Türkistan’dakiler de yurt dışına  korkudan çıkamıyor zaten.

O zamanlar o toplama kampları başlamıştı insanları keyfi bir şekilde toplama kampına götürüyorlardı, orada ne işkenceler çekildiğini zaten anlatsam bu çok uzar.

Sonrasında ailelerimizle haberleşememeye başladık hiçbir şekilde bize mesaj atamıyorlar ya da biz atamıyoruz, kaçıncı yüzyıldayız ve teknoloji çağındayız ve ailemizle iletişim kuramıyoruz şu Çağ’da. Çünkü izin verilmiyor izin verirse de insanlar korkuyor veya izin veriliyor sonrasında hapse götürüyorlar.

Toplama kampında hapishanede işkencelerle öldürülen ya da tecavüz edilen kadınlar namusları ayaklar altına alınan erkekler, kadınlar…

 o kadar çok şey varki ….

Gerçekten Türk halkının artık biraz daha araştırma yapıp kendilerini bu konuda eğitip ses çıkarmaları gerekiyor.

Bazıları Uygurları Amerikanın “Uşakları” olarak adlandırıyor, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 Öyle bir şey yok, ama Amerika Çin’e karşı yani Çin’nin büyümesinden korkan bir devlet, öyle olduğu için de Çin’nin bir zayıf noktasını tutmak istiyor oradan vurmak istiyor ve bu konuda bize yardımcı oluyor ve sesini çıkarıyor.

 Evet bizi çok sevdiğinden bize çok acıdığından olmayabilir kendi çıkarı için yapıyor ama yine de ses çıkarıyor.

 Ne yapalım bizim şu an tek yapabileceğimiz, tutunabileceğimiz güvenceye alabileceğimiz onlar var Avrupa var, Amerika var, o yüzden onlara onlar ses çıkardığı için onlara teşekkür ediyoruz ama Türk dünyasında Türk kardeşlerimiz Türk devletleri hiçbir şekilde ses çıkarmazken İslam devletleri hatta Çin’e destek oluyorken o Uygurları terörist olarak adlandırırken, biz ne yapalım ki  batı bize yardımcı oluyorsa biz neden bize terörist diyen İslam devletlerine teşekkür edelim?  Yani bunun kadar doğal bir şey yok bence evet Amerika çıkarı için yapıyor ama en azından ses çıkarıyor ve şu an bizim tek çaremiz o. Amerikaya zaten ses  çıkarıyor diye sbir evgimiz yok sevmiyoruz tabii ki de onlarda onca insana onlarda katliam yaptı onca insanı sömürdü bunun da farkındayız biliyoruz ama şu an en azından dünyaya sesimizi az çok da olsa duyurabilen onlar o yüzden, yoksa onları çok sevdiğimizden değil.

 

Geçenlerde Dış işleri bakanlığı Toplama kampları hakkında bir açıklama yapmıştı ama sonra arkası gelmedi, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Arkası genelde hiçbir zaman gelmiyor, hep orada kalıyor. Aslında batıda da aynı şekilde, adımlar atıldı ama yine orada kalıyor devamı gelmiyor Çin’e bir yaptırım yapılmıyor sadece yaptırım yapacağı söylemleri söyleniyor ondan sonra bir şey olmuyor maalesef.

Son olarak Müslüman, Türk vatandaşlara ne demek istersiniz?

 Müslüman Türkler veya Türk dünyasına şunu söylemek isterim ki eğer isterseniz biz insanız isterseniz biz Türküz isterseniz de biz Müslümanız yani hangi açıdan görmek istiyorsanız o açıdan aslında önünüzdeyiz görmeniz için böyle duruyoruz.

Artık gerçekten bilgilenip bu konuda ses çıkarıp gördüğünüzde, şu sosyal medyada şöyle kaydırırken gördüğünüzde geçmek yerine ona bir bakıp Beğenmeniz bile bir sürü insanın görmesine neden olabilir duymasına neden olabilir ve insanların duyarlı olmasına neden olabilir. Türk dünyası olarak Türkler olarak Doğu Türkistanlıların yani Türklerin soyunun geldiği bir milletin şu an bu zulme maruz kalması çok acı bir şey ve bunun Türk dünyası ve İslam dünyasının ses çıkarmaması daha da acı bir şey.

Aslında bizim kalbimizi en çok kıran da bu kardeşlerimizin sesini çıkarmaması ya da işte Devletlerin Çin’e destek olması o yüzden lütfen sessiz kalmayın en azından azda olsa sesinizi çıkarmaya çalışın.

Sokaklara çıkmayabilirsiniz Savaşın da demiyoruz bizim için ama en azından sosyal medyada da olsa biraz bize yardımcı olun,bir kamuoyu oluşturalım bir duyar oluşturalım ki insanlar biraz daha bu konuda duyarlı olsun. Teşekkür ederim

 

Haber:Erdem Can - Fetih Tv

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.